ضد عفونی کردن لوازم و اشیاء محیط پیرامون ، یکی از دغدغه های مردم دراین روز ها شده است، چرا که نیاز به حساسیت و دقت زیادی دارد تا تمام آلودگی ها در حد قابل توجهی از میان برود. از جمله لوازمی که نیاز به بیشترین میزان تمیز کاری و ضد عفونی کردن دارد، مبلمان است.

مراحل ضدعفونی کردن مبلمان

 1. ابتدا با استفاده از جارو برقی، گرد و غبار سطح و درزهای مبلمان را تمیز می کنیم .
 2. سپس با استفاده از یک برس نرم مو و پرز های روی مبل را جمع می کنیم.
 3. با استفاده از تمیز کننده های مناسب با هر سطح، قسمت های غیر پارچه ای را با حوله ی نرم تمیز می کنیم. (می توانید پس از تمیز کردن آن بخش ها، با استفاده از روغن های مخصوص سطوح چوبی یا فلزی، آن قسمت ها را براق و صیقلی کنید).
 4. برای تمیز کردن سطوح پارچه ای، ابتدا باید از تثبیت کننده های رنگ و جنس پارچه استفاده کنید (می توانید این مواد را از فروشگاه های معتبر یا انلاین تهیه کنید).
 5. اکنون 3لیتر آب را با 3پیمانه شامپوی غیر شیمیایی در ظرف بزرگی مخلوط کرده، سپس با پارچه ی نرم آغشته به محلول، قسمت کوچکی از پارچه ی مبل را تست کنید. پس از 10 دقیقه یک حوله ی کاغذی را در قسمت مورد نظر قرار دهید، اگر حوله رنگ پارچه را به خود جذب نکرد، به این معناست که محلول آماده ی استفاده است، در غیر این صورت محلول را باید رقیق تر کنید.
 6. در این مرحله می توانید از دستگاه بخارشو استفاده کنید، به این صورت که دستگاه را در حالت ضعیف قرار داده و از بالا به پایین قسمت های پارچه ای مبلمان را تمیز کنید. اگر دستگاه بخارشو ندارید میتوانید مبلمان را با یک حوله ی نرم به همراه با آب ولرم تمیز کنید(مراقب باشید که به حوله فشار وارد نکنید، زیرا باعث از بین رفتن بافت پارچه و رنگ آن می شود).
 7. اکنون نوبت به تمیز کردن مبلمان با شامپو می رسد. ابتدا اسفنج راخیس کنید و سپس کمی شامپو روی آن بریزید, بعد از آن اسفنج را چند بار فشار دهید تا خوب کف کند، سپس با اسفنج مبلمان خود را تمیز کنید.
 8. پس از تمیز کردن تمام قسمت های پارچه ای مبلمان، اکنون باید کف های روی ان را پاک کنید. اگر بخارشو دارید میتوانید با مکنده ی آن، کل کف ها راتمیز کنید، در غیر این صورت می توانید با یک حوله ی نمناک کل کف ها را فورا پاک کنید.
 9. در آخر مبلمان را در قسمتی که تبادل هوا وجود ندارد قرار دهید تا کاملا خشک شود.

نکات مورد توجه

 • اگر قسمت هایی از مبل شما هنوز تمیز نشده و نیاز به نظافت بیشتری دارد، می توانید این مراحل را دوباره برای آن قسمت ها تکرار کنید تا آلودگی ها کاملا از بین بروند.
 • مبلی که تازه شامپو زده و تمیز کرده اید را در فضای باز قرار ندهید، چراکه هم گرد و غبار را به آسانی جذب می کند و هم سبب ایجاد لک بر روی قسمت هایی از مبل می شود.

روش های کم دردسر تری هم وجود دارد مثل در آوردن پارچه و شستشوی آن ها، یا استفاده از تمیز کننده های فرار که پس از اسپری کردن روی مبل، فورا تبخیر می شود. که به نسبت راحت و کم دردسرتر است.