مقالات

ویژگی های مبلمان خوب

مبل کلاسیک نیوفرمان

برای انتخاب مبلمان بادوام  باید ملاک هایی را در نظر گرفت.

در این مقاله سعی بر این است اطلاعاتی راجع به فاکتور های مهم برای خرید مبلمان با دوام در اختیار متقاضیان عزیز قرار گیرد.

فریم مبلمان

مهمترین ملاک برای مبلمان بادوام و مناسب فریم آن است. فریم یا استخوان بندی مناسب در مبلمان باید عاری از هرگونه صدای غژغژ باشد زیرا این صدا بیان کننده ی این است که اتصالات مبلمان به خوبی با هم درگیر نیستند و دوام این قطعه کم خواهد بود. تعادل در پایه های مبلمان یا به عبارتی تراز بودن آن ها از ویژگی های مهم دیگر مبل خوب است. دسته های مبلمان باید کاملا محکم و بدون صدا باشند.

انتخاب پارچه

پارچه ی یک مبلمان خوب علاوه بر زیبایی باید بادوام و مقاوم نیز باشد. پارچه های با دوام پارچه هایی هستند که دربرابرساییدگی لک و گردو غبار مقاومند.

انواع پارچه

۱.پارچه با الیاف طبیعی)عبارتند از:کتان،لینن،پشم،ابریشم،چرم،ویسکوز،ریون و استات.

لینن:تحمل کمی در برابر سایش دارد،زود لک وچروک و شستن آن کار آسانی نخواهد بود. این پارچه برای محیط های رسمی که تردد کمتری دارند قابل استفاده است.

پشم:مقاوم در برابر تغییر رنگ،نخ کش شدن،چروک و لکه است. اگر شستشوی آن به صورت کاملا طبیعی باشد در اثر تماس با شستشو و آب حالت کوبیده و نمدی پیدا میکند.

ابریشم:بسیار ظریف،شکننده و درخشان است. تنها برای استفاده رسمی در فضاهایی که تردد بسیار کم است. لکه بری آن کاری تخصصی است.

چرم:به راحتی قابل شستشو است در برابر سایش مقاوم اما در برابر خراشیدگی کم دوام است. به مرور زمان نرمی و لطافت بیشتری می یابد.

ویسکوز ریون:مقاومت بسیار کمی دربرابر آب دارد، جذب رطوبت در آن بسیار بالاست.استحکام خوبی در برابر سایش دارد. نرم،لطیف و درخشنده است. زود چروک میشود. با ترکیب الیاف مصنوعی (نایلون و پلی استر) جذب رطوبت آن کاهش یافته و اصلاح میشود. مقاومت خوبی در برابر چروک دارد.

۲.پارچه با الیاف مصنوعی)عبارتند از:آکریلیک،پلی استر،نایلون،ریون یا ابریشم مصنوعی.

آکریلیک:در برابر ساییدگی،چروک،لک و تغییر رنگ مقاوم است. کیفیت پایین آن به مرور زمان پرز می اندازد.جذب رطوبت کم و الیافی مقاوم و بادوام،نرم و سبک است.

پلی استر:به دلیل استحکام،خاصیت کشسانی مناسب،مقاومت سایشی،مقاومت در برابر چروک و حرارت،شستشوی آسان،جذب رطوبت کم،مقاوم در برابر نخ کش شدن یکی از پرمصرف ترین الیاف مصنوعی در صنایع نساجی است. معمولا با الیاف دیگر (مصنوعی و طبیعی) ترکیب میشود. به دلیل جذب دوده و گردوخاک زودتر نیاز به شستشو دارد.

نایلون: معمولا با مواد مصنوعی دیگر ترکیب شده و بافت مقاومی پیدا میکند. در برابر سایش و چروک مقاوم و جذب رطوبت آن بسیار کم است.

ریون یا ابریشم مصنوعی:ظاهری شبیه به ابریشم اما گاهی نیز شبیه به کتان یا لنین است. مقاوم اما خیلی زود چروک میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + چهار =