مقالات

هماهنگی نشیمن با سالن پذیرایی

انسان همواره به طور ذاتی در ذهن خود می کوشد تا میان اجزا و لوازم خانه هماهنگی و هارمونی ایجاد کند و نا خودآگاه به دنبال این نوع هماهنگی در چیدمان و دکوراسیون می گردد. در این مقاله اطلاعاتی در رابطه با ایجاد هارمونی در منزل ارائه می گردد.

با توجه به این نکته که در معماری و فضای خانه های ایرانی این دو فضا در کنار یکدیگر قرار داشته و از لحاظ بصری با یکدیگر در ارتباط هستند، هر دو فضا جهت بررسی انتخاب شده اند. عناصر اصلی مبلمان نشیمن شامل: مبل، جلو مبلی، میز تلویزیون، ویترین و اکسسوری های مربوط به این فضا هستند. عناصر اصلی سالن پذیرایی شامل: میز و صندلی غذاخوری، ویترین ظروف و اکسسوری های دیگر می باشد. در این مطلب ساده ترین راه ایجاد هارمونی بین عناصر مبلمان مطرح می گردد.

۱) ایجاد هارمونی از طریق رنگ

ساده ترین روش ایجاد هارمونی بین عناصر مبلمان یک فضا استفاده از رنگ یکسان در اجزا است،به طور مثال می توان رنگ تمام عناصر چوبی فضا که می تواند شامل پایه های مبلمان و صفحات چوبی باشد را یکسان انتخاب نمود.

۲) ایجاد هارمونی از طریق متریال

در شرکت های معتبر تولید کننده مبلمان خانگی در دنیا توجه به این مسئله در چیدمان محصولات در فضا کاملا مشهود است. به عنوان مثال اگر ست مبل را به عنوان عنصر اصلی فضای نشیمن خانه بدانیم، در صورت انتخاب مبلمان با متریال پایه چوب،جلو مبلی ها و عسلی نیز چوبی خواهد بود. این انتخاب یکسان متریال می تواند در پایه های ویترین و میز تلویزیون نیز تکرار شود.

۳) ایجاد هارمونی از طریق سبک

هم سبک بودن عناصر مبلمان در یک فضا راه کار آمد دیگر جهت ایجاد هارمونی در فضاست. به طور مثال در صورت انتخاب مبل سبک کلاسیک بهتر است سایر عناصر وابسته را نیز هم سبک و کلاسیک انتخاب نمود،این روش ایجاد هارمونی باید در کلیت فضایی که در آن واحد در معرض چشم و دید انسان قرار دارد استفاده شود. هم سبک بودن عناصر مبلمان در فضا باعث ایجاد ارتباط هویت بصری و کلیت هارمونی در فضا می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − یک =