مقالات

سبک مبلمان در قرون مختلف

مبلمان کلاسیک/ مبل/ سام اکسون/ سرویس خواب کلاسیک/مبلمان کلاسیک/ مبلمان ترکیه/ مبلمان ایتالیا/ سرویس خواب کلاسیک

برای شروع طبقه بندی سبک های مبلمان و دکوراسیون اروپا باید قرون وسطی را به عنوان نخستین دوره انتخاب کرد و به ترتیب پیش رفت.

قرون وسطی

از قرون وسطی مبلمان زیادی در دست نیست، مبل های هنری و وسایل زندگی ارزشمند گرانقیمت در قرون وسطی در انحصار ارباب ها بود و به همین علت تعداد آن ها روی هم رفته چندان قابل توجه به نظر نمی رسید. اولین گروهی که سعی کرد مبل سازی و ساختن وسایل خانه را به یک هنر ظریف تبدیل کنند، نجاران قرون وسطی بودند و اولین چوبی که به کار بردند، چوب درخت بلوط بود. ترکیب آهن و چوب هم از خصوصیات قرون وسطی است، دستگیره های بزرگ آهنی، نبشی هایی که برای استحکام بیشتر به کار برده می شدند. در اواخر قرن چهاردهم مبل سازی دیگر یک هنر به شمار می رود و از این به بعد تغییر و تحولات چشمگیر و قابل توجه هستند. کنده کاری ها روز به روز بیشتر می شود و ظرافتی که در طرح های کنده کاری شده دیده می شود، بیش از پیش ارزش این هنر را بالا می برد.

وسایلی که در این دوره بیش از هر وقت دیگر ساخته می شوند، به ترتیب عبارتند از ویترین، صندوق های بزرگ، نیمکت، تخت خواب و صندلی ویژه ارباب ها.

دوران رنسانس

ایتالیا نخستین کشوری است که از قرن پانزدهم با اعجاز زیاد، یادگاری های گذشته را باز می یابد و به سوی هنر قدیم روی می گرداند.

یکی از هنر های اختصاصی دوره رنسانس جاسازی مرمر، فلزات گرانبها، عاج و استخوان درون چوب است. این هنر جدید به علاوه هنر کنده کاری، جلا و شفافیت خاصی به وسایل ساخته شده می دهد، چون در این دوره به هم آمیختن رنگ ها مد روز است.

نیمه اول قرن هفدهم(سبک لویی سیزدهم)

در این دوره مبل سازان و طراحان دکوراسیون توجه زیادی به راحتی وسایل خانگی داشتند، به همین دلیل مبل و صندلی تشک دار با روکش پارچه به وجود می آید و به طرح و نقش پارچه اهمیت بیشتری داده می شود. هنر ویژه سبک لویی سیزدهم هنر خراطی روی پایه ها و دسته های میز و صندلی است.

سبک لویی چهاردهم

یکی از خصوصیات مهم این سبک فرم کج و عقب رفته پشتی صندلی ها و مبل ها است که راحتی بیشتری به آن ها می دهد. رنگ کردن چوب مبل هابه طلایی نیز در این دوره به اوج خود رسیده است. در این دوره مبلمان جدیدی به نام کتابخانه یا قفسه های کتاب هم به وجود می آید که تا این دوره در هیچ یک از سبک ها دیده نمی شود.

سبک رژنس

توسعه این سبک را در نیمه اول قرن هجدهم شاهدیم که اسکلت بندی ها تقریبا حفظ شده اند ولی تجمل پرستی تا حد زیادی از بین رفته است و ساده گرایی در تمامی زمینه ها دیده می شود.

سبک لویی پانزدهم

در این دوره مبل های پشت بسته که پهلوهای آن به قسمت پشتی وصل است، ابداع می شود و یک بالشتک نیز به مبل ها اضافه می گردد تا به این ترتیب راحتی آن ها از هر جهت تضمین شود و در همین راستا هنر نقاشی روی چوب رونق می گیرد، برنز کاری نیز از ویژگی های این سبک است.

سبک لویی شانزدهم

از ویژگی های مهم این سبک خراطی مارپیچ پایه های صندلی و مبل و میز ها است. از طرف دیگر رنگ آمیزی چوب به رنگ های روشن سفید، مغز پسته ای و طوسی روشن هم از اختراعات این دوره است. برای مبل های مجلل تر رنگ طلایی همچنان پا برجاست.

با شروع انقلاب های بزرگ در اروپا، هنر دکوراسیون و مبلمان تا حد زیادی از رونق می افتد، در این دوران سعی و کوشش مبل سازان و هنرمندان بر این است که تا حد امکان به سادگی رو کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *