مقالات

رنگ چیست

مبلمان کلاسیک/ مبل/ سام اکسون/ سرویس خواب کلاسیک/مبلمان کلاسیک/ مبلمان ترکیه/ مبلمان ایتالیا/ سرویس خواب کلاسیک

رنگ یکی از مهم ترین پدیده هایی است که در دنیا وجود دارد. بدون وجود رنگ کل هستی بی معنا تلقی میشود. این مطلب در رابطه با رنگ و ترکیبات آن توضیحاتی برای ارائه دارد که مطالعه ی آن خالی از لطف نیست. از مهم ترین ملاک ها در خرید مبلمان و لوازم  منزل نیز انتخاب صحیح رنگ آن ها است.

در سال هزارو ششصدو شصت و شش اسحاق نیوتن، دانشمند نامدار انگلیسی، کشف کرد که چنانچه نور خالص سفید از یک منشور عبور داده شود،به رنگ های قابل رویت تجریه می گردد. نیوتن همچنین دریافت که هر رنگ از یک طول موج منحصر بفرد تشکیل شده و قابل تجزیه به رنگ های دیگر نیست. آزمایش های بعدی نشان داد که با ترکیب نور ها می توان رنگ های مختلف را ایجاد کرد. برای مثال، نور قرمز در ترکیب با نور زرد، رنگ نارنجی را به وجود می آورد. رنگی که بر اثر ترکیب دو رنگ دیگر به وجود آید را ترکیبی گویند. برخی از رنگ ها مثل زرد و ارغوانی در صورت ترکیب شدن، همدیگر را خنثی کرده و نور سفید می سازند. این رنگ ها را نیز رنگ های مکمل می نامند. همچنین خود رنگ در منابع علمی نوعی از ادراک تعریف شده است که از محیط اطراف توسط طول موج های متفاوت نوری از طریق چشم جذب و توسط مغز تفسیر می شود. چشم انسان قابلیت دیدن رنگ ها را ندارد. نور بر سطوح می تابد و با انعکاسی به چشم وارد می شود و باعث تولید جریان الکتریکی در چشم می گردد، که در مغز این جریان به رنگ ترجمه می شود.

تشخیص سطوح رنگی مختلف توسط الگو های متفاوت سیگنال های عصبی به وسیله گیرنده هایی که در شبکیه وجود دارند تولید می شود. این الگوها سبب تشخیص سطوح رنگی مختلف می گردند.

رنگ در لغت نامه دهخدا اثر مخصوصی که در چشم از انعکاس اشعه ی نور در روی اجسام پدید آید بیان می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *