مقالات

راه های تشخیص چوب خوب از چوب بد(۱)

مهم ترین بخش از مبلمان کلاف و نوع چوب مورد استفاده در آن است.  در این قسمت مطالبی را در رابطه با اینکه چطور چوب خوب و با کیفیت را  از هم تشخیص دهیم در اختیار متقاضیان قرار خواهیم داد تا با در نظر گرفتن این مطالب به راحتی بتوانند کیفیت مبلمان را هنگام خرید بسنجند.

۱)بررسی نوع چوب

نوع چوب بکار رفته شده در مبلمان باید از یک گونه چوبی باشد زیرا مقاومت ها و کشش های چوب ها با یکدیگر متفاوت است،ولی میتوان از چوب هایی که دارای مقاومت های نزدیک به یکدیگر باشند نیز استفاده کرد.

۲)گره در چوب

یکی از مشکلات موجود در چوب گره در آن است. بسته به نوع چوب مصرفی و محل گره مقاومت های مربوط به آن ها متفاوت است.  چوب روسی درجه دو که برخی از سازندگان مبلمان از آن استفاده می نمایند دارای گره های بسیاری است که باید در خرید آن ها به محل گره و بزرگی و کوچکی آن توجه کرد. گره دارای بافتی جداگانه می باشد و ممکن است در هنگام حمل و نقل و جابجایی از جای خود خارج شود و زیبایی مبل را دچار نقص نماید. بسیاری از افراد گره را به عنوان زیبایی چوب میشناسند ولی در واقع نوعی عیب است.. اگر از چوب مرغوب درجه یک روسی استفاده شود درصد گره آن بسیار پایین است.

۳)محل گره در چوب 

اگر محل گره در پایه های مبلمان یا هر محصول دیگرچوبی قرار گیرد و گره شل باشدپس از مدتی از جای خود خارج میشود زیرا الیاف گره از الیاف چوب جداست و سطح مقطع چوب را کم میکند و باعث شکستن پایه های مبلمان میشود.

۴)گره در چوب های سوزنی برگ و پهن برگ

بسته به نوع بزرگی و کوچکی گره در چوب های پهن برگان و سوزنی برگان مقاومت های آن ها نیز تغییر میکند. وجود گره در چوب پهن برگان مشکل خاصی ایجاد نمی کندزیرا چوب آن ها دارای مقاومت کافی برای ساخت مبلمان و انواع محصولات چوبی می باشد. البته به میزان بزرگی و کوچکی گره ها نیز بستگی دارد زیرا هرچه گره بزرگتر باشد، مشکلات به وجود آمده نیز بیشتر می شود. در سوزنی برگان به علت وجود شاخه های فراوان گره در آن بسیار دیده می شود. در این نوع چوب نیز بزرگی و کوچکی گره مورد بحث قرار می گیرد.  این چوب از نظر میزان مقاومت ضعیف می باشد و باید در انتخاب محصولات آن نهایت دقت را به کار برد.

۵)بررسی محل اتصال

اگر اتصالات مربوط به قطعه ی ساخته شده به یکدیگر جفت نشده باشد امکان شکست درز محل اتصال به وجود می آید. در محل اتصال نباید ترک یا درز پر شده با بتونه وجود داشته باشد. برای بالا نرفتن احتمال شکست باید دو چوب متصل به هم از لحاظ چفت بودن بررسی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =