مقالات

تاثیر طراحی داخلی بر افراد

از جمله مسائلی که در زمینه طراحی داخلی مورد توجه قرار می گیرد نیازهای کاربران با توجه به سن، شخصیت، طبقه اجتماعی ،علایق و سلیقه های فردی است. در واقع کار طراحی داخلی، عینیت دادن به ایده ها و خواسته های فرد در خلق محیط مطابق با نیازها و ویژگی های وی است.

مورد مهم دیگر ارگونومی یا شناخت ابعاد بدن انسان در جهت  ایجاد تناسب مبلمان و دکوراسیون با بدن انسان است. از وظایف طراح داخلی، طراحی هرچیزی بر اساس ابعاد و اندازه های کاربر است. از دیگر عناصر مورد توجه در طراحی فضای داخلی می توان از ایمنی، استفاده بهینه از فضا و سطح، مسائل مالی (بودجه)، نور ، آسایش افراد خانواده، ویژگی های فضا، عملکرد و نحوه استفاده از فضای داخلی نام برد.

تاثیر طراحی داخلی به دو صورت است. یکی تاثیر طراحی بر خود فضای مورد طراحی و دیگری تاثیر طراحی فضا روی افراد است. به طور قطع، افرادی که در فضای داخلی منزل بیشترین زمان را سپری می کنند، بیشترین تاثیر پذیری را نیز دارند. زنان خانه دار و فرزندان کوچک به نوعی بیشترین زمان خود را در خانه می گذرانند که در نتیجه ی آن بیشتر تحت تاثیر محیطی که در آن قرار گرفته اند، هستند. در برخی مواقع با تغییر چیدمان منازل می توان برخی بیماری ها را درمان کرد.گاهی در مورد بیماران افسرده از اطرافیان خواسته می شود،که در دکوراسیون منزل تغییر و تحول ایجاد کنند تا با استفاده از اثرات درمانی آن ، بتوانند در بهبود وضعیت بیمار حرکت کنند. استفاده از رنگ ها و جنس ها هم در این زمینه موثر است که هر کدام می توانند القاعات خاصی داشته باشند.

علاوه بر این طراحی داخلی و فضای مناسب در درمان برخی بیماری های کودکان نیز کاربرد دارد که از طریق آن می توان کودکان بیش فعال را نرمال و کودکان کم تحرک را پر تحرک کرد.

یکی دیگر از بارزترین محور های طراحی داخلی مقوله انتخاب رنگ در فضاست. با استفاده از رنگ های مناسب در فضا می توان حتی برخی بیماری ها مانند افسردگی،فشارخون و … را درمان کرد.

نتیجه اینکه، با استفاده از رنگ ها  و فرم های مناسب می توان یک فضا را از لحاظ کاربردی مناسب تر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 13 =