مقالات

بایدها و نبایدهادر دکوراسیون داخلی

همه ی ما هر چند وقت یکبار به تغییر در  دکوراسیون محل زندگی خود احتیاج داریم. چرا که از یکنواختی منزل خسته و کسل می شویم. برای ایجاد این تغییرات حتما باید به نکات کلیدی و مهم دکوراسیون داخلی برای حفظ سبک، روح و حس مثبت خانه دقت نمایید.

آینه

آینه در دکوراسیون داخلی از جزئیات بسیار با اهمیت است. زمانی که به درستی از آینه استفاده شود به محیط روشنایی، انعطاف و ارزش می بخشد. آینه مکان های کوچک را بزرگتر نشان داده، به نقاط بی انرژی درخشش بخشیده، نقاط تاریک را دلبازتر کرده و می تواند به نقطه مرکزی خانه تبدیل شود. اگر آینه با اندازه و فرم سایر لوازم هماهنگی نداشته باشد، به نتیجه درستی نخواهید رسید. آنچه که آینه بازتاب می کند نیز نکته دیگری است که باید در نظر گرفته شود. اگر آینه یک دیوار خالی و ترک خورده را بازتاب کند، اشتباه است. اگر از آینه به درستی استفاده شود، بازتاب های زیبایی را در محیط زندگی ایجاد خواهد کرد.

فرش ها و پرده ها

شاید شما مبلمان بسیار  زیبایی را خریداری کرده و خانه را به زیبایی چیدمان کرده باشید، اما اگر فرش و پرده های شما مناسب نباشند، تمام زیبایی ها تحت تاثیر قرار گرفته و نمی توانید تاثیری را که می خواهید ایجاد کنید. فرش و پرده از جمله جزئیاتی هستند که در انتهای تغییرات باید مورد توجه قرار بگیرند. پس از آن که انتخاب مبلمان، لوازم دکوری، رنگ و کاغذ دیواری به پایان رسید، پرده و فرش هایی متناسب با آن ها را خریداری کنید. انتخاب هایی متناسب با سبک موجود در مکان انجام دهید. برای مثال اگر سبکی مینیمالیستی دارید، پرده و فرش هایی ساده با رنگ های روشن را انتخاب کرده و از اغراق دوری کنید.

روشنایی

میزان نور، شدت آن، رنگ و جهت تابش نور روشنایی ها، نکات مهم دیگری است که باید مورد توجه قرار بگیرند. هدف خود را بر اساس میزان و نوع نوری که به آن نیاز دارید مشخص کنید. در سالنی که دارای نور کافی است، استفاده از تعداد زیادی روشنایی باعث آزار می شود و در مکان های تاریک نیز به همین صورت است. به همین دلیل بهترین کار این است که بر اساس کاربرد مکان نوع روشنایی را مشخص کنید.

کاغذ دیواری

رنگ و کاغذ دیواری مهم ترین ویژگی تغییر در دکوراسیون داخلی هستند؛ زیرا در واقع پوشش و لباس مکان محسوب می شوند! در این مورد به نکات بسیاری باید توجه شود؛ ابتدا باید مشخص نمایید که با چه هدفی می خواهید از آن ها استفاده کنید. در انتخاب خود باید به اندازه، عمق و میزان روشنایی مکان، مدل و طرح مبل ها، رنگ لوازم و زمین نیز دقت کنید. انتخاب کاغذ دیواری برای نقاط مختلف خانه مانند سالن، اتاق خواب و … با یکدیگر متفاوت است، اما به طور کلی باید با یکدیگر هماهنک باشند و فراموش نکنید که طرح، رنگ، مدل و متراژ کاغذ دیواری باید بر اساس اندازه مکان مشخص شود.

رنگ

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که در انتخاب رنگ ها در دکوراسیون صورت می گیرد، استفاده از رنگ های مشابه در مبل ها، پرده ها و فرش ها است. استفاده از یک رنگ در تمام فضا باعث یکنواختی و از بین رفتن زیبایی مکان می شود. یکی دیگر از اشتباهات، شروع انتخاب رنگ از دیوارهاست. ابتدا باید رنگ مبل ها، زمین و سایر وسایل را انتخاب کرده و سپس رنگ دیوارها را مشخص کنید. سهی کنید از کنتراست میان رنگ ها و با تنالیته های مختلف یک رنگ استفاده کنید.

اکسسوارها

اگر اکسسوار و لوازم دکوری اشتباهی خریداری شود باعث می گردد تا فضا شلوغ و نا منظم به نظر برسد و زیبایی دکوراسیو را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. بیشتر از گرانی و قیمت اکسسوارها، استفاده صحیح آن ها در مکان مناسب اهمیت دارد. حتی اگر گران ترین اکسسوارها را در اختیار داشته باشید، اما از آن در مکان اشتباه استفاده کنید، نه تنها به نتیجه مورد نظرتان نخواهید رسید، بلکه ارزش آن کالا را نیز از بین خواهید برد.

سبک و استیل

در دکوراسیون ابتدا باید سبک مورد نظر خود را مشخص کنید. نکته مهم در تغییر دکوراسیون داخلی این است، سبکی که انتخاب می کنید را در تمام مکان مورد نظر اجرا نمایید. یکی از بزرگترین اشتباهات در این زمینه، اجرای سبک های متفاوت در نقاط مختلف خانه است. شاید گاهی ترکیب چند سبک با یکدیگرنتیجه زیبایی به همراه داشته باشد، اما انجام این کار بدون آگاهی باعث می شود تا ظاهری بهم ریخته به مکان داده شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + ده =